DOZNANIA – INTUICJA

LinkedIn

Ten tydzień dedykujemy funkcjom irracjonalnym: DOZNANIA – INTUICJA

Wymiar ten odpowiada za funkcje postrzegania.

  1. Osoby u których dominuje funkcja DOZNAŃ postrzegają rzeczywistość opierając się na wszystkim tym co bezpośrednio pochodzi od ich zmysłów, koncentrują się na teraźniejszości i aktualnych zdarzeniach.
  2. Osoby z dominującą funkcją INTUICJI postrzegają świat całościowo, kierują się skojarzeniami i wyobraźnią, koncentrują się na przyszłości i potencjalnych możliwościach.
  3. Jest to wymiar uwarunkowany biologicznie i podobnie jak Introwersja-Ekstrawersja bardzo rzadko podlega zmianom w czasie.
  4. Wymiar Doznania – Intuicja to podobnie jak pozostałe dwa wymiary kontinuum i każdy z nas może znajdować się w różnym miejscu tej osi i mieć różne natężenie danej preferencji.
  5. Każdy ma dostęp zarówno do Doznań jak i Intuicji, więc może skorzystać z jej zasobów w różnych sytuacjach natomiast jedna z nich będzie dominująca co oznacza że będzie uruchamiała się szybciej i częściej.

„Ludzie doznaniowi postrzegają rzeczy takimi jakie w istocie są i nie inaczej. Ludzie intuicyjni także postrzegają, ale mniej poprzez świadome narządy zmysłów, a raczej dzięki zdolności nieuświadomionej, wewnętrznej percepcji potencjalnych możliwości aktualnych wydarzeń.” – Jolande Jacobi, 1962

DODAJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *