MINDFULNESS DLA DZIECI

LinkedIn

Fantastyczne spotkanie z Eline Snel, która po raz pierwszy wydała w Polsce książkę o medytacji dla dzieci.

  1. Eline Snel jest holenderską terapeutką, która dostosowała Program uważności do potrzeb dzieci.
  2.  Metoda mindfulness dla dzieci bazuje na ćwiczeniach oddechowych, które pozwalają skontaktować się ze swoim ciałem, emocjami i radzić sobie w sytuacjach stresu, smutku, gniewu czy niepokoju.
  3. W Holandii została stworzona Akademia Nauczania Mindfulness, w ramach której prowadzone są kursy dla nauczycieli, psychologów, rodziców i dzieci.
  4. Efekty tego podejścia są tak ogromne, że Holenderskie ministerstwo edukacji funduje wszystkim chętnym nauczycielom szkolenie w Akademii Mindfulness.

Fragment książki: „Uważność i spokój żabki” Eline Snel:

„Dzieci z natury są ciekawskie, mają duszę odkrywcy. I naturalną potrzebę uczenia się. Są też naturalnie uważne. Ale podobnie jak dorośli, często bywają zestresowane, niespokojne i rozkojarzone. Wiele dzieci zbyt wiele robi, a za mało po prostu jest. Staja się dorosłe, zanim mają tak naprawdę szansę pobyć dziećmi. Wyzwań społecznych, emocjonalnych, rodzinnych i szkolnych często jest dla nich za wiele. A do tego czasu muszą zapamiętywać i się uczyć. Przycisk: „START” znają świetnie, gorzej z przyciskiem: „PAUZA”. Poprzez ćwiczenie uważności i świadomego bycia uczą się zatrzymywać, żeby złapać oddech i poczuć czego w danej chwili potrzebują. W ten sposób wyłączają autopilota. Działają mnie impulsywnie i uczą się akceptować, że nie wszystko jest : „cool” i okej”. Uczą się zwracać na to uwagę. Pozytywną uwagę. Uczą się nie ukrywać w sobie niczego. W ten sposób powstaje zrozumienie dla wewnętrznego świata jak i wewnętrznego świata innych ludzi”.

Badania przeprowadzone latach 2011-2012 na 937 uczniach i 47 nauczycielach z trzech publicznych szkół w Oakland, w Stanach Zjednoczonych pokazały, że już po sześciu tygodniach wdrażania programu mindfulness dzieciom poprawiła się koncentracja i uwaga, zwiększyła się świadomość ciała, myśli i emocji, dzieci odczuwały większy spokój, bardziej kontrolowały zachowania impulsywne i miały mniej reakcji lękowych.

Zapraszam do zapoznania się z badaniami nad skutecznością metody mindfulness dla dzieci:

http://www.gisc.orgwww.gisc.org/gestaltreview/documents/TeachingMindfulnesstoChildren.pdf

DODAJ KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *